Polsko: Našli mrtvolu pohřešovaného muže. Můžou za to vlci?

  • 31. ledna 2023
  • 4 minuty čtení
  • 11830
"Pokud vlci sežrali člověka, může to mít obrovský negativní dopad na společnost" - zdůrazňuje prof. Henryk Okarma, dlouholetý ředitel Institutu ochrany přírody Polské akademie věd v Krakově, odborník na vlky.

Policie pátrala po 64letém obyvateli Makowé - Józefu Mazurovi, který 19. prosince 2022 odešel z domu své sestry a od té doby ho nikdo neviděl. Byl nahlášen jako nezvěstný, rozjelo se pátrání, které ale nemělo šťastný konec.

Rodina 64letého muže byla traumatizována, když byly začátkem ledna nalezeny jeho ostatky. Odborný patolog nepochyboval – tělo začala požírat zvířata.

Objevily se spekulace, že muže mohli napadnout a sežrat vlci, kteří jsou na Podkarpatí stále větším problémem.

První zprávy o nálezu mrtvoly byly před veřejností tři týdny utajovány. Informaci o této události jsme dostali až 26. ledna letošního roku.

Ostatky čtyřiašedesátiletého muže byly nalezeny už 5.ledna 2023. Když došlo k tomuto hrůznému nálezu, byla na místo přivolána policie a státní zastupitelství. Pohled to byl pro ně monstrózní. Podle místních médií byla mrtvola prakticky snědena. Policie zahájila vyšetřování, prokuratura rozhodla o předání těla k pitvě.

Tělo muže našli příslušníci Pohraniční stráže. Na internetu se objevily fotografie, které ukazují, že mohl být napaden vlky.

Pitvu vedl odborný patolog, při níž zjistil četné rány způsobené šelmou. Znalec zároveň vyloučil podíl třetích osob na smrti čtyřiašedesátiletého muže. Muž tedy nebyl zavražděn.

Není jisté, zda pohřešovaný Józef M. zemřel a byl následně sežrán, nebo jde o první případ útoku vlka na člověka v Polsku po přijetí zákonů na ochranu vlků. Vlci v Polsku jsou pod přísnou ochranou od roku 1998. O případném odstřelu může rozhodnout pouze Generální ředitel pro ochranu životního prostředí, a to velmi zřídka.

V obou případech by měla být místní komunita na tuto skutečnost upozorněna příslušnými institucemi státu. Tím spíše, že smečka 16 jedinců je v oblasti k vidění již delší dobu a je jasně dokumentovaná.

Pan Józef byl pohřben na místním hřbitově. Hrdinou rozhovorů místních obyvatel se však před pár dny stal znovu. Poté co byly online zveřejněny děsivé fotografie ukazující stav jeho těla, když bylo nalezeno.

"Pana Józefa sežrala divoká zvířata" - říká Dawid, obyvatel obce Bircza. "Doufám, že se to stalo po jeho smrti, ale bohužel je také možné, že ho napadla smečka vlků, když šel sám lesem. Je to děsivé. Teď tady všichni žijeme ve strachu. Okolní smečky vlků přilétají do našich domovů a zabíjejí hospodářská zvířata již delší dobu."

Populace bieszczadských vlků se odhaduje na asi 700 zvířat. Útočí na hospodářská zvířata a jedí psy. Roste psychóza strachu a pocit, že státní orgány se nejvíce bojí kritiky ze strany ochránců vlků.

"Obyvatelé obcí Bircza a Fredropol se nyní bojí vycházet z domu sami, zvláště po setmění. Lesy jsou tady všude a nikdy nevíš, kdy mohou vlci znovu zaútočit." říká Paweł z Fredropolu.

Prof. Henryka Okarma - odborník na vlky - předpokládá, že příčina smrti pravděpodobně nebude přesně určena pro nedostatek měkkých tkání. "Pokud vlci sežrali člověka, může to mít obrovský negativní dopad na společnost" - zdůrazňuje.

Obyvatelé Bieszczad apelují na úředníky ochrany přírody o povolení zastřelit několik vlků. To by smečku vyděsilo a predátoři by se báli přiblížit se k domům.

"Vlci se stali velmi odvážnými a nebojí se lidí, protože je neztotožňují s hrozbou" - říkají Bieszczadští horalové.

Krajské ředitelství ochrany životního prostředí apeluje na obyvatele, aby zachovali klid. – "Dnes neexistuje jasný důkaz, že by muže zabili a snědli vlci" – říká mluvčí Rzeszów RDOŚ Łukasz Lis. "Uvidíme, co přinese vyšetřování. Ale nedémonizujme vlky."

"V důsledku absurdní ekologické politické korektnosti činitelů s rozhodovací pravomocí a protimysliveckého fanatismu, je v lesích Přemyšského předhůří již minulosti stádo jelení či srnčí zvěře. Bezpečnost obyvatel je až do první tragédie tabu," napsali tamní myslivci z Loveckého spolku "Ryś" poblíž Koniuszy v obci Fredropol.

https://wildmen.pl/natura/czy-wilki-zjadly-czlowieka/

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/rzeszow/znaleziono-zjedzone-zwloki-zaginionego-64-latka-czy-to-robota-wilkow/5z2mn24

https://www.podkarpacie112.pl/wiadomosci/4697-policjanci-poszukuja-64-latka

https://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/makabryczne-odkrycie-w-bieszczadach-atak-wilkow-teraz-zyjemy-w-strachu/pqemldg

https://www.tvp.info/65959865/wilki-zaatakowaly-w-bieszczadach-cialo-zaginionego-bylo-praktycznie-zjedzone-makabra-pod-przemyslem-

https://www.denik.cz/staty-eu/vlci-polsko-umrti-muz-20230206.html