Vlk, který dvakrát překoná plot, může být zastřelen.

  • 17. srpna 2022
  • 2 minuty čtení
  • 74
Přesto, že v Bádensku-Württembersku v současnosti žijí pouze tři vlci, tato spolková země stanovila nová jasná pravidla, kdy mohou být zabiti.

Po špatných zkušenostech z jiných spolkových států Německa, zástupci vlády v Bádensku-Württembersku představili nový koncept, se kterým by měli být majitelé zvířat lépe chráněni před útoky vlků na svá zvířata. V tomto „Plánu péče o vlky“ se mimo jiné uvádí, že stát poskytne peníze na opatření na ochranu stád, lepší ochranné ploty a na vycvičené hlídací psy.

Managementplan-Wolf-Titelblatt-UM-300x424.jpg

Bádensko-Württembersko je jedna ze 16 spolkových zemí Německa. Zaujímá jihozápadní část státního území; hraničí se Švýcarskem a s Francií a má hustotu zalidnění 300 obyv./km².

"Tento plán je kompromisem, koordinovaným plánem pro další fázi vlčí kolonizace v Bádensku-Württembersku, která, doufejme, bude až ve vzdálené budoucnosti." říká Dr. Andre Baumann, státní tajemník na ministerstvu životního prostředí.

Nyní je navíc jasné, kdy může být vlk zabit: pokud se mu během šesti měsíců podaří dvakrát překonat správně postavený plot.

Odstřel pak bude probíhat ve spolupráci s profesionálními lovci, vysvětlil státní tajemník Andre Baumann (Zelení), který se dlouhodobě profesně zabývá ochranou přírody. Před odchodem na ministerstvo životního prostředí pracoval jako předseda NABU v tomto spolkovém státě (Naturschutzbund Deutschland, Německý svaz ochránců přírody).

baumann-mit-schaf_quadrat-700x700.jpg

Pro chovatele v ČR je tragické, že naši zástupci státu nechtějí povolit odstřel problémových vlků ani po opakovaných útocích na malém území.

https://www.swr.de/swraktuell/baden-wuerttemberg/stuttgart/wolf-schutz-in-bw-abschuss-regeln-100.html

https://andrebaumann.de/

https://baden-wuerttemberg.nabu.de/news/2016/20697.html