V Bavorsku lze legálně zastřelit vlka

  • 19. ledna 2022
  • 2 minuty čtení
  • 149
Vláda Horního Bavorska schválila takzvané „odstranění“ zvířete v pondělí 17.1.2022 pozdě večer prostřednictvím obecného nařízení. V odůvodnění se uvádí, že výjimka ze spolkového zákona o ochraně přírody je nezbytná k tomu, aby se zabránilo ohrožení lidí. Je to poprvé za 140 let, co lze v Bavorsku legálně zastřelit vlka.

Vlk s kódem GW2425m zaútočil opakovaně na hospodářská zvířata, jako jsou ovce a kozy, ale také na divoká zvířata. Kolem Vánoc například v Chiemgau zabíjel 13krát. Několikrát se odvážil přiblížit k vesnicím. V Bergenu se dokonce prošel středem města.

Výjimka pro odstřel vlků platí do 31. března v okresech Rosenheim, Traunstein a Berchtesgadener Land jižně od A8 a východně od A93 s výjimkou národního parku Berchtesgaden.

Kdo má v uvedené oblasti právo lovu, může zastřelit vlka. Aby bylo zajištěno, kdy bude zabit ten správný vlk, musí být okamžitě po zabití vlka proveden genetický test. Dokud není k dispozici výsledek, nesmí být žádný další vlk uloven. Ke střelbě na vlky se může použít zaměřovací zařízení pro noční střelbu s elektronickými zesilovači obrazu, jakož i usmrcování z motorových vozidel. Pro zastřelení vlka jsou povoleny všechny ráže.

Aktivisté na straně vlků chtějí stát žalovat. Bund Naturschutz BN, Landesbund für Vogelschutz LBV a Společnost pro ochranu vlků již oznámily, že proti povolení k odstřelu podniknou právní kroky. Odůvodnění považují za „nesrozumitelné“ a nevychází z jejich „Programu péče o vlka“ , kterým by se vláda měla podle názoru aktivistů řídit.

https://www.agrarheute.com/land-leben/entnahme-problemwolf-muessen-jaeger-fuer-wolfsabschuss-wissen-589389

https://www.br.de/nachrichten/bayern/wolf-im-chiemgau-kann-nun-abgeschossen-werden,SuoTT7q