S vlky žít nejde. Symbolické kříže za utrápené ovce

  • 26. dubna 2022
  • 3 minuty čtení
  • 145
Občanská iniciativa „Vesnice bez vlků“ postavila na louce u obce Wentorf 91 dřevěných křížů a velký kříž z březových kmenů. Připomínají 91 ovcí chovatele Gerda Jahnkeho, které v roce 2020 zabili vlci jen do konce září.

Do konce roku 2020 přišel nakonec o 109 ovcí.

Podobná situace se opakuje už několik let.

Část stáda je za doporučeným elektrickým plotem, vlastní pět pasteveckých psů. Ovčácký mistr Gerd Jahnke z Eimke byl již také dvakrát národním vítězem v pasení.

img.jpg

Situace je o to tragičtější, že už v roce 2016 ministr životního prostředí Stefan Wenzel na jeho stádě demonstroval stavění elektrických plotů, které měly jeho stádo ochránit před útoky vlků. Tyto pokusy se ukázaly jako málo účinné a vlci se je naučili rychle překonávat.

ministr.pngMinistr životního prostředí Wenzel před novináři školil dlouholetého ovčáka, jak si má chránit své zvířata před útoky vlků. Tyto ploty totálně selhaly.

.

.

Pro ovčáka Gerda Jankeho (59 let) to dříve byla práce snů. Vášeň pro pastevectví neztratil, ale všeobecné podmínky a hlavně vlci mu znesnadňují život. Už jeho otec miloval chov ovcí, který provozoval jako vedlejší činnost. Pro Gerda Jahnkeho bylo již v mladém věku jasné, že se chce stát pastýřem, ne jako vedlejší, ale jako hlavní zaměstnání. Absolvoval proto počáteční kurz chovatele zvířat se specializací na pastevectví a později převzal chov svého otce. Jahnke miluje každé ze svých nyní 1700 zvířat. Dokáže rozlišit každé jednotlivé zvíře. "Poznávám jejích tváře," říká. Ale nedává jim jména.

Nyní chce jít v jeho stopách dcera Verena (31). Už se vzdala práce v kanceláři a také se trénuje na pastýře. "Nemohl jsem ji zastavit," říká s úsměvem Jahnke.

I když má dnešní chov ovcí mnoho problémů, největší starost mu dělají vlci. Zvyšující se počet predátorů, kteří jsou v Německu živočišným druhem přísně chráněným spolkovým zákonem na ochranu přírody, ohrožuje existenci ovčáků. Jahnke jen v roce 2020 utratil 70 000 eur, aby ochránil své ovce před vlky. Používá přístroje na noční vidění, jednotlivé ovce jsou navíc vybaveny GPS vysílači, které automaticky spustí poplach, když zvířata opustí v panice před vlky oplocený areál, používá i zvukové záznamy. Na těch je slyšet, jak hlídací psi stáda bijí na poplach, i vytí celé vlčí smečky. Přistoupil na noční hlídání a spí na pastvinách v karavanu. Přes den pracuje a v noci se nemůže pořádně vyspat kvůli útokům vlků. A vlk útočí i několikrát týdně.

„Nejde jen o pastevce, ale o celý chov pasoucích se zvířat, který je vlkem ohrožený,“ říká Günther Winkelmann, který spoluzaložil občanskou iniciativu Za vesnice bez vlků a v noci pomáhá hlídat Jahnkeho ovce.

https://www.az-online.de/uelzen/suderburg/eimke-buergerinitiative-kuendigt-schaerfere-massnahmen-gegen-woelfe-13927569.html

https://www.derreinbeker.de/panorama/2021/09/gerd-jahnke-zwischen-existenzangsten-und-liebe-zum-beruf/

https://www.landeszeitung.de/lueneburg/40838-wolf-in-niedersachsen/

https://www.az-online.de/uelzen/ebstorf/nachtwache-soll-schafherde-vor-wolf-schuetzen-90235487.html