„Nikde to nefunguje s vlkem“

  • 18. října 2021
  • 2 minuty čtení
  • 211
V sobotu ráno 2.října 2021 se na Odeonsplatz v Mnichově sešli zemědělci,aby demonstrovali za ochranu pasoucích se zvířat. Podle policie tam bylo kolem 1 200 účastníků. Organizátoři hovoří o zhruba 1 500 protestujících.

„Pravda je taková: nikde to s vlkem nefunguje“, prohlásil za Bavorský farmářský svaz Leo Tiefenthaler, regionální předseda jihotyrolského svazu zemědělců. „Hospodaření s vlky a pastva hospodářských zvířat není kompatibilní. Každý, kdo zná naše alpské pastviny ví, že ochrana stáda není řešením. Na našich alpských pastvinách to prostě není proveditelné - a nelze to ani financovat.“ V některých italských provinciích je chov pasených zvířat na ústupu a někde úplně končí.

K akci vyzval Bavorský zemědělský svaz. V rámci hesla „Ausgebimmelt?" (konec zvonců?) sdružení farmářů požaduje snížení statusu ochrany vlka.

„Nejsme nepřátelé vlka jako druhu. Ale vloni bylo v Německu hlášeno kolem 4 000 útoků na hospodářská zvířata,“ řekl při shromáždění bavorský prezident farmářského svazu Walter Heidl. "Nesmí to takto pokračovat. Jinak bude typické zvonění zvonců na pastvinách brzy minulostí."

Protestující zemědělci, mnozí z nich v tradičních bavorských krojích, včetně rodin s dětmi, po shromáždění na Odeonsplatz pochodovali centrem města a hlasitě zvonili zvoncy, které má dobytek na horských pastvinách na krku.

Do Mnichova přijela také rodina Rieschových z Wackersbergu poblíž Bad Tölz: „Chceme nejen chránit náš dobytek, ovce a koně před vlky, ale také se postarat o bezpečnost našich dvou malých dětí,“ řekl otec Nikolaus Riesch.

https://www.br.de/nachrichten/bayern/muenchen-1200-bauern-demonstrieren-gegen-den-wolf,SkbCcnx