Německo. Vlci ohrožují vzácné divoké koně

  • 28. ledna 2022
  • 2 minuty čtení
  • 183
Několik kilometrů západně od města Dülmen v Severním Porýní-Vestfálsku žilo od nejstarších dob stádo divokých koní v Merfelder Bruch, o nichž se poprvé píše v roce 1316.

Jejich stanoviště se tehdy rozkládalo na ploše několika tisíc hektarů. S postupným obděláváním půdy byli divocí koně stále více vytlačováni do oblasti Merfelder Bruch.

Od poloviny 19. století vytvořila rodina vévody von Croÿ rezervaci divokých koní v Merfelder Bruch, která se rozšířila na přibližně 400 hektarů s téměř 400 divokými koňmi. Tito divocí koně jsou jedinými zbývajícími divokými koňmi na evropském kontinentu. Cílem je zachování dülmenského divokého koně v jeho tradičním prostředí.

Tato ojedinělá rezervace je ohrožena útoky vlků, kteří ničí staletou tradici chovu divokých koní.

S návratem vlka a s útoky na domácí zvířata musí být divocí koně chráněni novým 2 m vysokým desetikilometrovým plotem, který nahradí stávající ohrady. Poradní sbor ochrany přírody okresu Coesfeld schválil projekt výstavby plotu 15. prosince 2021.

„Jako kulturní bohatství regionu musí divocí koně dostat mimořádnou ochranu před vlky. Kromě toho byla při rozhodování zohledněna i potenciální rizika pro obyvatelstvo, “oznámila WDR.

Zahájení stavby se předpokládá co nejdříve, náklady na plot se odhadují na zhruba 750 000 eur (19 milionů korun). Ty pravděpodobně ponese vévoda von Croÿ jako majitel rezervace.

Obavy zvyšují zkušenosti z jiných chovů koní v Německu - Přírodní rezervace Lüneburské vřesoviště nedaleko Niederhaverbecku. Projekt ochrany přírody zde provozuje Středisko péče o krajinu Tütsberg (Tüt v dolnoněmeckém překladu kadeřávek), zařízení Asociace parků ochrany přírody (VNP).

V Lüneburském vřesovišti vlk roztrhal vzácné dülmenské hříbě divokého koně v prostoru obehnaném elektrickým ohradníkem. Plemeno je také ohroženo vyhynutím.

„Používáme zde vzácné dulmenské divoké koně, abychom udrželi zelené plochy otevřené pro vzácné ptáky jako jsou čejky hnízdící na zemi,“ říká Dr. Heike Brenken. z rezervace Lüneburské vřesoviště . "Začali jsme zde v roce 2004 s divokými koňmi, kteří jsou vysoko na červeném seznamu (kategorie 1) plemen hospodářských zvířat ohrožených vyhynutím," pokračuje Heike Brenken.

Generální ředitel Asociace parků ochrany přírody (VNP) Matthias Zimmermann požaduje úpravu stavu ochrany vlka tak, aby bylo myslivcům umožněno regulovat populaci vlka.

https://wildpferde.de/wildpferde/

https://www.jagderleben.de/news/artenschutz-zaun-duelmener-wildpferde-wolf-schuetzen-713204

https://www.jagderleben.de/news/wolfsriss-seltenes-duelmener-fohlen-grausam-getoetet-711865

https://www1.wdr.de/nachrichten/westfalen-lippe/wildpferde-duelmen-wolf-schutz-zaun-100.html