Každý, kdo chová zvířata, odpovídá za škody, které způsobí. Tato právní úprava se vztahuje i na následky útoku vlka – například když pasoucí se zvířata při útěku utečou z ohrady a vběhnou před auto. „Vzhledem k velkému množství zákonných požadavků na ploty a brány existuje vysoké riziko, že v případě nehody bude alespoň částečně vinen vlastník,“ vysvětluje Carsten Reimer, zemědělský expert ze společnosti R+V Versicherung.
Další riziko: Koně mohou reagovat v panice, když ucítí vlka. Pokud cválají na ulici a způsobí nehodu, speciální pojištění odpovědnosti majitele zvířete chrání před finančními následky.
Existuje i pojištění pro případ, že hospodářská zvířata zabijí vlci a veřejný sektor nevyplatí odškodnění. „V naší zemědělské politice je ztráta zvířat v důsledku útoků vlků pojištěna až do výše 10 000 eur,“ uvádí Reimer. „Následky útoků vlků na skot, prasata a drůbež jsou také pojištěny v rámci pojištění škod pojišťovnou R+V.
Škody, které již byly uhrazeny státními úřady, nebudou uhrazeny podruhé. Pokud jsou psi nebo koně zraněni po útoku vlka a vyžadují operaci, vstoupí v platnost pojištění nákladů na operaci.
Pokud máte cenné koně nebo chovný skot, může mít smysl i životní pojištění zvířat. Vyplácí finanční hodnotu zvířete v případě úhynu nebo nouzového utracení – ale také v případě, že již není vhodné k chovu nebo na něm nelze jezdit kvůli vážnému zranění. „Určitě byste si měli zjistit, jaké pojištění má smysl a pro jaká zvířata – nejen proti útokům vlků,“ doporučuje Reimer.
https://www.ruv.de/newsroom/pressemitteilungen/2024-08-02-wolfsangriffe