Na pěší zóně v Stralsundu ovce zabité vlkem

  • 24. května 2021
  • 2 minuty čtení
  • 277
Mistr ovčák Ingo Stoll se v úterý 4. května 2021 uchýlil k neobvyklému a zoufalému kroku : Přivezl čtyři ovce roztrhané vlky do centra města Stralsundu a vyložil zvířata na pěší zóně na plachtu. Jeho cíl: Chtěl upozornit městské obyvatelstvo na utrpení pasoucích se zvířat nedaleko jejich domovů.

"Většinu lidí nezajímají problémy, které vlci způsobují chovatelům ovcí. Lidé, kteří si myslí, že v této zemi existuje prostor pro mnohem více vlků, by se měli podívat na umučené ovce. Možná pak dojdou k přehodnocení svého pohledu na soužití s vlky, “řekl Stoll.

Za poslední rok musel čelit čtyřem vlčím útokům. Skvělí plemenní berani v Stralsundu jsou oběťmi vlčích útoků: někteří byli zabiti kousnutím do krku, jiní zemřeli až po dlouhé agónii.

Pro Stolla, který se svými ovcemi udržuje krajinu v okolí Grimmenu jižně od Stralsundu již více než 40 let, je nyní situace neúnosná. Vyzývá k regulaci vlčí populace, jakož i k rychlejšímu vyřizování náhrad a schvalování dotací.

Stoll utratil utratil přes 60 000 euro za ohrady, které se ukázaly jako nedostatečné.

Akce ovčáckého mistra přitahovalo ve Stralsundu pozornost. Kolemjdoucí byli zděšeni, zároveň projevili porozumění. Po několika minutách byl Stoll a jeho mrtvá zvířata policií vykázáni z místa.

„Protest Ingo Stollera ve Stralsundu ukazuje, jak moc se majitelé pasoucích se zvířat v Meklenbursku-Předním Pomořansku cítí emocionálně a finančně pod tlakem vlka,“ komentuje Detlef Kurreck, prezident Svazu zemědělců Meklenbursko-Přední Pomořansko. „Ztrácí svá zvířata, když vlk zaútočí, a zároveň zjišťují, že jejich investice do ochranných opatření jsou neúčinné.“

Akce ve Stralsundu ukazuje, jak naléhavý je vlčí problém. "Nyní je čas jednat," požaduje prezident. „Na jedné straně je třeba regulovat populaci vlků; na druhé straně je třeba finančně podporovat úsilí a náklady na ochranu stáda."

https://www.agrarheute.com/land-leben/schaefer-laedt-wolf-gerissene-schafe-mitten-stralsund-ab-580955

https://www.bauernzeitung.de/meinungen/kommentar/akt-der-verzweiflung/

https://www.bauernzeitung.de/news/mecklenburg-vorpommern/tote-schafe-auf-dem-stralsunder-boulevard/