Krvavé šílenství

  • 28. listopadu 2020
  • 3 minuty čtení
  • 262
Čtyři roky se zvířata na ovčí farmě Roloff vyhnula útokům vlků. Pořídili si pastevecké psy, elektrické ploty a mysleli si, že jsou chráněni. Nyní dravec nečekaně udeřil znovu. Smutný výsledek: 41 mrtvých ovcí.

To, co otec Joachim a syn Achim Roloff našli při své pravidelné ranní kontrole stáda poblíž Loitsche západně od Berlína, je zaskočilo. Pastvina se proměnila v bojiště.

V sobotu v noci 22.srpna 2020 se do stáda dostal jeden nebo více vlků a začalo krvavé šílenství. Kromě typického kousnutí vlkem měly jejich oběti stopy po kousnutí na několika částech těla. V panice matky a jehňata prorazily elektrickou ohradu a hledaly ochranu ve vodě. Jejich vlna se stala jejich zkázou. Nasákla a stáhla několik ovcí pod vodu.

Roloffové nakonec na místě napočítali 20 mrtvých zvířat. 21 dalších ovcí bylo v tak špatném stavu, že musely být vysvobozeny od jejich utrpení. Chovatelé v následujících dnech bojovali o život dalších zraněných ovcí na své usedlosti v Sandbeiendorfu.

Mladý ovčák Achim Roloff.png

Mladý ovčák Achim Roloff našel ráno zraněné ovce. O chvíli později musela být i tato ovce vysvobozena z utrpení.

.

Způsobenou materiální škodu odhadují přibližně na 5 000 eur (125 000 Kč)

Joachim Roloff (61) vybudoval farmu v roce 2012. 31letý Achim Roloff začal s otcem farmařit po absolvování magisterského studia. V roce 2014 měli Roloffové první vlčí útok, další čtyři následovali na konci března 2016.

Vlci překonali zabezpečení

Po útocích si na rady Společnosti pro ochranu vlků pořídili pět pasteveckých psů. Vlci útočili na jiném místě, než byli psi. Celá pastvina byla řádně ohrazena. Přestože napětí v elektrické síti bylo 4500 voltů, výrazně nad stanoveným minimálním napětím 2700 voltů, není jisté, že jim bude škoda proplacena. Úřady stanoví, že vzdálenost mezi zemí a prvním živým vodičem nesmí být větší než 20 centimetrů. "Na některých místech jsme byli kvůli vegetaci mírně nad," říká Joachim Roloff. Tuto chybu jim vytknul odborník na vlčí útoky. Je paradoxní, že jejich pastviny mají plot o délce 14 km. Není v lidských silách kontrolovat a ošetřovat porost každý den u všech ohrad v těžkém terénu. Na takové délce plotů se vždy něco k vytknutí najde.

Nebyly však nalezeny žádné stopy, že by vlk tyto malé nedokonalosti doporučeného plotu využil. Naopak: Achim Roloff si je jistý: „Skočil přes ploty.“ V okolí bylo dokumentováno, že vlk stále častěji skáče přes plot, aby se dostal ke své kořisti. I když se dotkne plotu, nevšimne si rány elektrickým proudem, pokud není v kontaktu se zemí.

Vlci likvidují pastevectví v Německu

Pro Joachima Roloffa je jedna věc jistá: „Soužití s vlkem se nám nepodařilo zvládnout. Vlk popírá výmysly jeho zastánců o způsobu života a jeho chování. Jsou to lži. Cítím se jako dodavatel krmiva pro tyto dravce“ stěžuje si. Jeho 31letý syn je jedním z mála mladých lidí v Německu, který vidí svou budoucnost v chovu ovcí. Po víkendových událostech a pod dojmem dnešní německé reality, kdy se život vlka zdá být cennější než život mnoha ovcí, kdy je v zájmu vlků obětována existence pastevců a jejich rodin, znovu přemýšlí o své profesionální budoucnosti.

https://www.volksstimme.de/lokal/stendal/schaeferei-41-tote-schafe-nach-wolfsangriff

Mladý ovčák Achim Roloff našel zraněné ovce. O chvíli později musely být ovce vysvobozeny z muk.