Kocourkov kolem odstřelu problémového vlka

  • 6. února 2023
  • 3 minuty čtení
  • 125
Kocourkov kolem snahy ochranářů o zabránění odstranění jakéhokoliv problémového škodícího vlka dosahuje v Německu absurdních podob.

Vydáme povolení na odstřel problémového vlka – zrušíme povolení na odstřel problémového vlka - schválíme povolení na odstřel problémového vlka.

Vlk s oficiálním názvem GW950m má své území v lesích kolem Hannoveru. Patří do Burgdorferovy smečky a už dlouho není jen jeden z mnoha. Samec dělá od roku 2019 velké škody a od té doby prokazatelně zabil značný počet hospodářských zvířat, jako jsou ovce, kozy a skot, ale také koně. Mimo jiné je to ten vlk, který na konci září 2022 zabil poníka „Dolly“ patřícího političce Ursule von der Leyenové. Tento jedíný vlki zabil více než 60 domácích zvířat.

Vlk je dlouho známý svou atypickou technikou lovu překonávající zabezpečení

Dolnosaské ministerstvo životního prostředí, energetiky a ochrany klimatu (NLWKN) vydalo další povolení k odstřelu tohoto problémového samce.

Dne 26. ledna přijal Správní soud v Hannoveru rozhodnutí o zrušení povolení k odstřelu tohoto vlka, které vydal na žádost Společnosti na ochranu vlků (Gesellschaft zum Schutz der Wölfe e.V.). To znamená, že povolení k odstranění vlka ze smečky Burgdorf bylo s okamžitou platností zrušeno.

Další zvrat je z úterý, 31. ledna 2023. Správní soud v dolnosaském Hannoveru po pěti dnech schválil zastřelení známého problémového vlka GW950m. Soud podle vlastních vyjádření zamítl naléhavou žádost ochránců vlků proti zvláštnímu povolení vydanému regionem Hannover k odstřelu zvířete.

Tento souhlas však platil jen do půlnoci úterý 31.1.

Podle mluvčího hannoverského regionu byl konec povolení datován o půlnoci, takže na případný odstřel zvířete zbývalo po vynesení rozsudku jen pár hodin :-)

Paradoxní je, že již v dubnu 2021 vydal NLWKN na problémového vlka příkaz k odstřelu, který však vypršel 31. srpna 2021, aniž by se podařilo vlka odstranit. Již tehdy samec poutal pozornost velkým množstvím útoků, včetně útoků na velké hospodářská zvířata, jako je skot a koně. Jako pádný důvod k odstranění vlka z populace tehdy ministerstvo uvádělo „nebezpečí pokračování v útocích a předávání loveckých technik útoků na dostatečně chráněná hospodářská zvířata ostatním vlkům“.

Je nepochopitelné, že se ochranáři pokoušejí tohoto vlka, který přenáší techniky překonávání ochranných opatření na ostatní vlky, za každou cenu zachránit.

Volker Wiedersheim celou situaci komentuje: "Vlk "GW950m" už divokou zvěř téměř neloví. Je pro něj jednodušší zabíjet domácí zvířata. Mezitím, to prokázaly genetickými testy, zabil ve výbězích nejméně 64 hospodářských zvířat. Včetně poníka šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Odborníci mají podezření, že vůdčí vlk již dávno předal svou schopnost přelézat ploty a přelstít hlídací psy mladým vlkům. Vznikla celá smečka „problémových zvířat“. Proto je již zažádáno o nové povolení k odstřelu. A není nepravděpodobné, že bude udělena znovu."

A co udělají ochranáři?

https://www.pirsch.de/news/problemwolf-gw950m-abschussgenehmigung-eingestellt-36570

https://www.haz.de/der-norden/problemwolf-gw950m-aus-burgdorf-warum-ist-er-so-schwer-zu-fassen-XVBS4HMJBZBD5KWNSLN36N5BHA.html

https://de.nachrichten.yahoo.com/verwaltungsgericht-hannover-erlaubt-abschuss-bekanntem-122916468.html

https://www.haz.de/lokales/hannover/haz-hannover-update-die-schwierige-jagd-auf-gw950m-PKIJ2GVSZRFWXNYC4ASDGZ5JVY.html

https://www.nau.ch/news/europa/verwaltungsgericht-hannover-erlaubt-abschuss-von-bekanntem-problemwolf-gw950m-66408560