Politik odsouzený za gesto proti vlkům

  • 5. října 2021
  • 2 minuty čtení
  • 228
Předseda resortní rady francouzského departementu Hautes-Alpes (Horní Alpy) Jean-Marie Bernard předal tamní prefektce Cécile Bigot-Dekeyzerové během její návštěvy 21.února 2020 vlčí ocas.

Ihned poté to prohlásil jako čistě symbolický politický akt na podporu tamních chovatelů ovcí, kteří jsou decimovaní útoky vlků.

Podle jeho názoru prefektura neřeší situaci chovatelů s dostatečnou rychlostí a snahou o zachování pastevectví.

Sdružení Férus, které hájí velké dravce, poslalo udání státnímu zástupci s žádostí o odsouzení.

Státní zastupitelství ve městě Gap během slyšení 15. února 2021 požadovalo dva měsíce vězení za trestný čin, za který lze uložit až tři roky vězení a 150 000 eur.

V pátek 12.března 2021 byl za toto politické gesto Jean-Marie Bernard odsouzený k pokutě 10 000 eur. Dále bude muset zaplatit pokutu 600 eur každému ekologickému sdružení na obranu vlků, která na něj podala občanskoprávní žalobu.

Lituji tohoto rozhodnutí soudu učiněného pod tlakem extrémistických ekologických skupin, které jsou odtrženy od reality našeho území a problémů obyvatel venkovských oblastí,“ dodal v tiskové zprávě Jean-Marie Bernard.

Advokát odsouzeného politika Philippe Neveu lituje, že se nepodařilo prokázat „politický charakter jeho přestupku“. Vidí to jako „nespravedlivé zacházení“.

„Například aktivistku FEMEN (ukrajinská radikálně feministická organizace založená v Kyjevě v roce 2008. Hnutí je známé tím, že na jeho veřejných akcích zpravidla účinkuje i několik polonahých nebo úplně nahých žen, za účelem upoutání pozornosti médií) souzenou za sexuální exhibici, osvobodili v únoru 2020 rozhodnutím kasačního soudu s odkazem na politickou povahu jejího gesta“, říká Philippe Neveu. „Z našeho pohledu je to nepochopitelný nerovný přístup “.

Jean-Marie Bernard, prezident LR resortní rady Hautes-Alpes, byl podporován desítkami chovatelů, kteří přijeli se svými traktory před soudní budovu v Gap.

Jean-Marie Bernard se rozhodl odvolat proti svému odsouzení.

https://www.bfmtv.com/bfm-dici/affaire-de-la-queue-de-loup-jean-marie-bernard-fait-appel-de-sa-condamnation_AN-202103160183.html

https://www.lci.fr/planete/pour-son-depart-en-retraite-la-prefete-des-hautes-alpes-recoit-du-president-du-departement-une-queue-de-loup-2146432.html

https://www.leparisien.fr/faits-divers/queue-de-loup-en-cadeau-deux-mois-de-prison-avec-sursis-requis-contre-l-elu-des-hautes-alpes-15-02-2021-8425007.php

https://www.lepoint.fr/justice/affaire-de-la-queue-de-loup-le-president-des-hautes-alpes-condamne-12-03-2021-2417474_2386.php