Incident mezi chovateli, novináři a aktivisty

  • 3. listopadu 2022
  • 3 minuty čtení
  • 113
Ve Francii došlo k incidentu, při kterém byli napadeni novináři. Vedení stanice France 3 podalo stížnost po agresi proti týmu novinářů ze strany chovatelů kvůli reportáži věnované povolené střelbě na vlka.

Odstřel problémového vlka schválila prefektura Doubs v sektoru Chaux-Neuve. Od konce srpna v této oblasti proběhlo přes dvacet útoků na domácí zvířata.

Tým ekologických aktivistů, kteří se chystali sabotovat tuto akci, si pozval novináře, aby vyprovokoval veřejné mínění proti "odstřelu krásných vlků".

Novináři spolu s aktivisty v noci na čtvrtek nelegálně pronikli na majetek farmářů, aby zdokumentovali akci organizovanou militantní pro-vlčí asociací.

Když se o tom dozvěděli chovatelé, navezli na příjezdovou cestu nakladačem hnůj, aby zablokovali auta ekoteroristů a novinářů, kteří je natáčeli při jejich nelegální akci.

Snímky odvysílané stanicí ukazují rozzlobené muže, jak útočí na aktivisty a vyhrožují novinářům.

Teprve zásah přivolaných četníků situaci uklidní.

"Chápeme, že chovatelé jsou tváří v tvář útokům vlků nervózní, ale děláme svou práci a nemužeme být napadeni," řekl šéfredaktor, když se snažil obhajovat problémový aktivistický postup novinářů.

"Bylo těžké zjistit uprostřed noci, zda to byli novináři, když chovatelé viděli lidi, kteří bránili rozhodnutí úřadů a vnikli na cizí majetek," vysvětluje Florent Dornier, prezident FDSEA z Doubs, který incident popisuje jako "politováníhodný".

Europoslanec Jérémy Decerle odsuzuje praktiky ekoteroristů a podporuje farmáře, kteří se stali obětí vlčích útoků.

„Nikdo v četných reakcí vlčích příznivců, které jsem viděl na sociálních sítích, zřejmě nezpochybňuje spolek, který nezákonně a beztrestně vstupuje do soukromého vlastnictví, za prostým účelem sabotace nařízené akce, jejíž cílem je chránit hospodářská zvířata. Tváří v tvář této tragédii pro stáda, stejně jako pro jejich chovatele, kteří se dlouho z takových masakrů vzpamatovávají, se zdá, že většina z aktivistů považuje za překvapivé, ba skandální, že se farmáři zlobí, bouří a chrání svůj majetek. Farmáři, chovatelé, kteří vás živí, živí vaše děti, vaše rodiny, vstávají každé ráno s odvahou, navzdory stále obtížnějším pracovním podmínkám a stále nizkým příjmům. Nepotřebují a především si nezaslouží, abychom jim víc ponořili hlavy pod vodu tím, že jim ztěžujeme jejich nenahraditelnou práci. Naopak, zejména tváří v tvář vlkovi potřebují pomoc a podporu, aby přítomnost tohoto zvířete přestala být příčinou dnešních zvířecích dramat a jednou možná i lidských obětí. Bude muset dojít až k tomu, jako v Rumunsku, kde medvěd již zabil několik lidí, aby si politici ve Francii a v Evropě uvědomili rozsah a závažnost problému?"

https://www.info-chalon.com/articles/2022/10/21/74029/l-euro-depute-jeremy-decerle-denonce-les-pratiques-et-apporte-son-soutien-aux-eleveurs-victimes-des-attaques-du-loup/

https://www.chassepassion.net/actualite-de-la-chasse/ruralite/eleveurs-ecologistes-et-journalistes-la-situation-degenere-pendant-une-operation-de-regulation-du-loup/

https://www.ozap.com/actu/-filme-pas-toi-va-te-faire-foutre-des-journalistes-de-france-3-agresses-par-des-eleveurs-anti-loups/622808

https://www.lqj.ch/articles/plainte-apres-l-attaque-d-une-equipe-de-france-3-par-des-anti-loup-33602