Europoslanec José Bové: „s vlky se chov stává nemožným“

  • 7. února 2022
  • 2 minuty čtení
  • 308
Francouzský levicový politik José Bové (EELV) kandidoval dvakrát úspěšně do EP za Evropskou Ekologii a Zelené, spolupracoval s Greenpeace a je jednou z postav antiglobalizačního hnutí. Přesto se stává jedním s nejhlasitějších odpůrců vlků ve Francii. Hlavním důvodem je, že od roku 1976 má se svou ženou Alicí Monier a první dcerou Marií na náhorní plošině Larzac , kde si nechal postavit dům z ekologických materiálů, ovčí farmu. Osobní zkušenosti s útoky vlků jsou silnější, než ideologický pohled na svět.

Pro fanatické ochránce vlků je jeho postoj velká rána.

Levicový symbol boje za ochranu přírody Joseph Bové svým nekompromisním odsouzením ochrany vlků, narušuje obraz ochranářů vlků před veřejností.

Europoslanec (2009 - 2019) José Bové (EELV) odsoudil hrozbu, kterou podle něj vlci pro pastevectví představují, protože „s vlky se chov stává nemožným“.

V rozhovoru pro Sud Ouest, ekologický poslanec EP, chovatel ovcí na náhorní plošině Larzac (Aveyron), odsuzuje „útoky vlků na stáda přibližně každé dva nebo tři dny“ .

Podle pana Bového „nevyhovuje žádný z prostředků ochrany stád, zejména posílení ochranných opatření pasteveckými psy, které je neslučitelné s jiným využíváním přírody, jako je pěší turistika nebo cyklistika."

"Pro mě jsou věci jasné: pokud hrozí, že vlci zaútočí na stádo, nejlepší způsob, jak tomu zabránit, je vzít zbraň a střílet," řekl José Bové na Rádiu Totem.

"Selhání státu přímo souvisí s počáteční volbou Francie v roce 1992, zařadit vlka do statutu přísně chráněného druhu. Přitom vlku, jehož populace je velmi dynamická, v žádném případě nehrozí vyhynutí, a dokonce stále rychleji rekolonizuje nová území. Vlk, velmi oportunistické a přizpůsobivé zvíře, dokonale využil tohoto postavení, aby se specializoval na své predační chování ve stádech. Jestliže dnes hlavní hrozba tíží pastevectví, zítra to bude nepochybně bezpečnost lidí."

"V celém alpském oblouku, na jihu Centrálního masivu – konkrétně v mé zemi, kde chovám ovce – jsou chovatelé v nesnázích, depresi, ukončují svou profesi nebo musí radikálně změnit způsob, jakým se o zvířata starají. Je čas na radikální změnu paradigmatu. Mezi kořistí a predátorem nemůže být žádný princip symetrie. Když je vlk neúměrně chráněn, kořist se nepřizpůsobí, ale zmizí. Není tedy na pastevcích, aby se přizpůsobili predaci, ale na vlku, aby se přizpůsobil přítomnosti pastevectví."

https://www.publicsenat.fr/article/politique/pour-jose-bove-eelv-avec-le-loup-l-elevage-devient-impossible-76710

https://www.loup.eu/eelv-aime-pas-biodiversite-loup/

https://www.breizh-info.com/2018/05/21/96136/jose-bove-le-loup-est-une-espece-invasive-interview/