"Buď je to vlk, nebo chovatelé, musíte si vybrat!"

  • 6. května 2022
  • 2 minuty čtení
  • 136
Muž a vlk, těžké soužití odnepaměti. Jen v této oblasti minulý týden zahynulo pod tesáky vlků dalších dvacet ovcí. Predátor je v hledáčku chovatelů. Rozrušení pastevci apelují na prefekta Ardèche.

Dva dny po novém vlčím útoku v Ardèche se ve středu 27. dubna 2022 prefekt Thierry Devimeux setkal s padesátkou šokovaných naštvaných chovatelů.

Asi dvacet mrtvých ovcí ležících na zemi... všechny zabil vlk.

To je uvítací výbor, který čekal na prefekta Ardèche Thierry Devimeux.

Le préfet, Thierry Devimeux.jpg

Ve středu 27. dubna bylo uspořádáno setkání s padesátkou chovatelů a zástupci svazu chovatelů. Téma tohoto setkání: návrat vlka a jeho útoky v Ardèche. Mezi 21. a 22. dubnem a také 26. dubnem po několika měsících nepřítomnosti vlci razantně zaútočili na stáda.

K zlosti chovatelů... 4 útoky za 10 dní. Tón hlasu stoupá, podráždění také před mrtvými ovcemi seřazenými na zemi.

Alexandre Perrier je chovatelem ovcí v Saint-Gineys-en-Coiron, je jedním z těch chovatelů, kterých se to týkalo. Vlk zaútočil těsně před jeho ovčínem, na oploceném pozemku.

"Jsou to zvířata, která chováme, některá, která byla krmena z láhve... dopad na mé stádo je katastrofální a má to psychologický dopad na nás, s mou ženou, na děti, které mají v noci noční můry, mluvíme jen o vlcích, se sousedy, rodiči, je to k nevydržení“ uzavírá.

Jak prefektovi vysvětlil Mickaël Giraud, chovatel a místopředseda svazu ovcí Ardèche. " Problémem je přístup k pozemku. Máme pozemek, který je často strmý a velmi křovinatý. A především jsou tu vzdálenosti, když vezmu příklad ze své farmy, musím mít 40 km plotu, to je neproveditelná práce !"

Diskutovalo se o dalším opatření, o obranné střelbě při útoků na stáda. Je jasné, že jde o rozšíření počtu lidí oprávněných zabít vlka.

https://france3-regions.francetvinfo.fr/auvergne-rhone-alpes/ardeche/ardeche-les-eleveurs-rencontrent-le-prefet-et-veulent-se-premunir-des-attaques-de-loup-2532752.html

https://www.ledauphine.com/societe/2022/04/28/c-est-soit-le-loup-soit-les-eleveurs-il-faut-choisir