Ovčácká rodina s Markusem Eberlem, Magdalenou Reinovou a jejich malým potomkem neměla letos v létě štěstí na počasí. "Většinou byla mlha, což mi ztěžovalo udržet psy pohromadě," řekl ovčák Markus Eberle o situaci na pastvinách v Alpách ve Flumserbergu.
Vlci, kteří škodu způsobili, mají s největší pravděpodobností potomky a nelze je podle současného zákona regulovat, i když škoda je v současnosti přes 30 ovcí.
Vlk na této pastvině už zabil 30 ovcí.Poslední červencový víkend vlci vážně zranili jednoho z pasteveckých psů. Byl vlkem tak těžce zraněn, že již není způsobilý pro službu , jak napsalo ve své tiskové zprávě Farmářské sdružení St. Gallen. „Bylo jen otázkou času, kdy vlk zraní jednu z mých nejlepších fen,“ řekl Eberle.
Magdalena Rein, pastýřka a partnerka Markuse Eberleho, řekla, že vlk zná přesně její denní rytmus. „Nemohu toho malého nechat ani minutu samotného,“ říká Rein o životě v Alpách se svým synem. Posledních pár nocí se jim alespoň lépe spalo, protože ovce hlídali dobrovolníci v nočním kotci o kousek dál od boudy, a tak ne vždy slyšeli psy předvádět se, když byl vlk poblíž.
Farmářský svaz St.Gallen (SGBV) chce na problémy upozornit a pozval lidi na mediální konferenci v Alp Halde v úterý 6. srpna 2024. Kromě postiženého ovčáka Markuse Eberleho, Petera Nüescha, prezidenta Svazu farmářů St. Gallen, Markuse Rittera, prezidenta Švýcarského svazu farmářů, vládního rady Beata Tinnera, státní rady Esther Friedli a prezidenta Svazu chovu ovcí Martina o situaci hovořil i Keller.
„Ochrana na této pastvině je přiměřená,“ říká vládní rada Mike Tinner. „Jsem toho názoru, že pokud jde o regulaci vlků, rozhodně by se dal zaujmout stejný přístup jako u kozorožců,“ pokračuje Tinner.
Radní států Esther Friedli také chce proaktivní opatření: "Ve Švýcarsku je příliš mnoho vlků, příliš mnoho smeček." V nejbližších dnech bude společně s předsedou Farmářského svazu Markusem Ritterem hledat shodu na přístupu k regulaci vlků se spolkovým radním Albertem Röstim. Díky Röstiho nezlomnosti se vlčí regulace ubírá správným směrem.
Friedli o množství práce spojené s ochranou stád řekl: "Každý, kdo žije ve městě, si nedokáže představit, jaké úsilí je s tím spojeno." Vlka nelze ovládat pouze opatřeními na ochranu stáda. Mezi zvířaty, vlkem a majitelem zvířete probíhá závod ve zbrojení. Je nutná přísná regulace.
Peter Nüesch, předseda Svazu farmářů v St. Gallen, považuje současné období za vhodné pro regulaci zvířat, která napadají ochranu stáda: "Vlci se zdržují v blízkosti ovcí a odstřel lze nyní poměrně snadno provést."
Výkonný ředitel SGBV Mathias Rüesch byl ohromen účastí novinářů: „Zájem médií byl neuvěřitelně velký. To ukazuje, že téma lidi dojímá a je relevantní.“
https://www.schweizerbauer.ch/regionen/suedostschweiz/der-wolf-kennt-den-tagesrhythmus-genau