Litva: Ovčí sektor je ponechán napospas vlkům.

  • 23. září 2024
  • 3 minuty čtení
  • 99
Litva je historicky spojená se zemědělstvím a chovem zvířat. Stát všude prohlašuje, že chov zvířat je prioritním odvětvím. Realita je jiná a pastevní chov zvířat je v Litvě vydán napospas vlkům

Je třeba připomenout, že populace vlků v Litvě by měla být řízena v souladu s Plánem ochrany vlků schváleným ministrem životního prostředí Litevské republiky v roce 2014. Stát bohužel již několik let po sobě tento právní akt neplní, i když bod 40 jasně definuje cíl udržet na území Litvy 32-62 rodin nebo 250-500 jednotlivců vlků. Přitom již v roce 2021 vědci identifikovali 63 vlčích rodin, jejichž počet se každým rokem zvyšuje: v roce 2022 vlčích rodin bylo minimálně 87, při přepočtu na počet vlků to bylo 978 vlků; v roce 2023 bylo již minimálně 91 vlčích rodin, při přepočtu na vlčí počty by bylo asi 1069 vlků. Je třeba zmínit, že každý rok před schválením limitu lovu vlka předkládal Litevský svaz chovatelů ovcí (LAAA) své připomínky a vyjádřil obavu, že je nutné regulovat počet vlků tak, aby bylo v Litvě maximálně 32-62 vlčích rodin, jak je stanoveno v Plánu ochrany vlka. Ale naše připomínky nebyly nikdy zohledněny.

„Rozsah katastrofy pro chovatele ovcí v Litvě je patrný z porovnání se situací ve Francii. Litva (65 300 km čtverečních) je 8x menší než Francie (551 695 km čtverečních) a populace vlků je u nás stejná jako ve Francii, hodně přes 1 000 vlků!“

l Messenger_creation_d8f9fab4-9b0f-46ed-88c9-3f3cc38a6af6-800x445.jpeg

Litevský svaz chovatelů ovcí (LAAA) pravidelně dostává stížnosti od lidí, že kompenzace vyplacené po návštěvách vlků zdaleka nepokrývají utrpěné škody, a mnoho frustrovaných farmářů raději přestává chovat ovce.

Otázka problémových vlků se vůbec nehýbe, přestože bývalý poradce ministra životního prostředí Marius Čepulis už v roce 2021 slíbil, že problémové vlky bude možné rychle odstranit z přírody! Praxe je taková, že teprve měsíc a déle po útoku vlka jsou někdy vydána povolení obcím k odchytu vlka z volné přírody.

Má lov a hledání problémového vlka o více než měsíc po útoku nějakou logiku?

Lov vlka není vůbec jednoduchý. Lov vlků bude vyžadovat čas a další finanční prostředky. Lovit vlka ve dne není snadné a zákon nedovoluje používat noční mířidla. Ukazuje se, že problémoví vlci mohou donekonečna hodovat na stádech ovcí a chovatel tak zůstává bez práva se bránit.

l.png

„No jistě, běžný občan z města opáčí, že chovatelé ovcí nevědí, jak ovce chovat, protože by je měli v noci nahnat do chlévů, hlídat je ve dne v noci, zapalovat kolem pastvin ohně atd.

Ví však někdo, že ekologické ovčí farmy, a je jich většina, mají pást ovce na pastvinách ve dne i v noci? Že se ovce krmí 3-4 hodiny v létě, když je horko jen ráno, kdy není ještě teplo od slunce. Všude je deklarováno a vyžadováno zajištění pohody zvířat, jak to tedy udělat po jejich zavření do chléva? Každý chovatel ovcí ví, že i v zimě se ovce rozhodnou volně chodit ven, než být ve stodole, tak proč se navrhuje chovat je v létě kvůli vlkům ve stodolách?“

Otevřený dopis Gintarė KISIELIENĖ, ředitelky Litevského svazu chovatelů ovcí (LAAA)

1.9.2024

https://aviuaugintojai.lt/aviu-sektorius-paliktas-suesti-vilkams/

https://ukininkopatarejas.lt/naujienos/aviu-sektorius-paliktas-suesti-vilkams-lietuvos-aviu-augintoju-asociacijos-nuomone-vienareiksme-ankstinkime-pilkasermegiu-medziokles-sezono-pradzia?fbclid=IwY2xjawFO2ydleHRuA2FlbQIxMQABHQnO5_qDjD_vnU9wiOi17n3H5Jl5fNd638GdaEs6m25blf9fbvkJAqd5ng_aem_8iGHuBOoT3JUH8Ce8YVG-A&sfnsn=mo